Cinsel Terapi

CİNSEL TERAPİ

Cinsel terapi, bireylerin ve çiftlerin cinsel tatminini etkileyen tıbbi, psikolojik, kişisel veya kişilerarası faktörleri ele almalarına yardımcı olmak için tasarlanmış bir tür psikoterapidir.

Cinsel terapinin amacı, insanların tatmin edici bir cinsel ilişki ve zevkli bir cinsel yaşam için fiziksel ve duygusal zorlukları aşmalarına yardımcı olmaktır.

Günümüzde cinsel işlev bozuklukları son derece yaygındır. Yapılan çalışmalar, kadınların % 43'ü ve erkeklerin de %31'inin yaşamları boyunca bir tür cinsel işlev bozukluğu yaşadığını göstermektedir. Bu işlev bozuklukları

 • Erektil disfonksiyon
 • Cinsel isteksizlik
 • Düşük cinsel istek (Düşük libido)
 • Erken boşalma (Prematür Ejekülasyon)
 • Uyarılma bozuklukları
 • Orgazma ulaşamama

Doyurucu bir cinsel yaşam sağlıklı ve doğaldır. Fiziksel ve duygusal yakınlık, sağlığınızın temel parçalarıdır. Cinsel işlev bozukluğu ortaya çıktığında, tatmin edici bir cinsel hayata sahip olmak zor olabilir.

Cinsel terapi, cinsel zorluklarınızın üstesinden gelmeye ve cinsel doyumu artırmanıza yardımcı olabilir.

Şengül Altınöz; Cinsel Eğitim,Tedavi ve Araştırma Derneği'nden (CETAD) eğitimlerini tamamlamış cinsel terapisttir. 

Cinsel Terapi ile ilgili sıkça sorular sorular

Pek çok insan hayatının bir noktasında cinsellikle ilgili bir sorun yaşar. Bazı insanlar sorunlarını kendileri çözebilir. Diğerleri için cinsel sorunlar belirgin sıkıntı ve mutsuzluğa neden olabilir.

Bir cinsel terapist, aşağıdakiler dahil çeşitli cinsel sorunları olan kişilere yardımcı olabilir:

 • İstek/arzu eksikliği
 • Orgazm olmakta zorluk 
 • Seks sırasında ağrı ve ilişkiye girememe (vajinusmus)
 • Ereksiyon elde etmede veya sürdürmede zorluk (erektil disfonksiyon)
 • Erken boşalma (prematür ejekülasyon) veya diğer boşalma sorunları

Bir danışan olarak, cinsel terapiye bireysel olarak veya eşinizle birlikte katılabilirsiniz ve aradığınız yardıma bağlı olarak terapistinizden hangi tedavi edici girişimin daha yararlı olabileceği konusunda fikir sahibi olabilirsiniz.

İlişkilerinin seksle ilgisi olmayan alanlarında zorluklar yaşayan birçok çift, cinsel ilişkileriyle ilgili gerginlik veya endişeler yaşayabilir ve cinsel zorluklar, ilişkinin diğer yönleri güçlü olsa bile ilişkide çatışmaya ve ilişki güvensizliğine yol açabilir.

Bir cinsel terapist problemlerinizi dinleyecek ve yaşadığınız zorluğun sebebinin psikolojik mi, fiziksel mi yoksa ikisinin bir kombinasyonu mu olduğunu değerlendirecektir.

Terapistiniz ile tek başınıza görüşebilirsiniz ancak sorun bir çift olarak cinselliğinizi etkilendiğinden, eşinizle birlikte katılmanız daha iyi olabilir.

Zorluğunuz hakkında konuşmak ve zorluğa nedenl olan etkenleri tanımlamak, problemin ne olduğunu ve nasıl çözülebileceğini anlamanıza yardımcı olacaktır. Terapist ayrıca size eşinizle birlikte evde yapabileceğiniz egzersizler ve uygulamalar verebilir.

Seanslar genellikle 30 ila 50 dakika sürer.

Uygulama ile ilgili kısıtlamalar olmadığı sürece tedavinin uzunluğu ile ilgili karar, terapist ve hasta arasında işbirliği içinde verilir. Çoğunlukla terapist, ilk seansta belirlediğiniz hedeflere ulaşmanızın ne kadar süreceği konusunda bir veya iki seanstan sonra kaba bir fikre sahip olacaktır. Genelde süreç 3-6 ay kadar sürer.

Başka birpsikoterapi türü yerine bir cinsel terapi görmeniz gerekip gerekmediğini belirlemenin en iyi yolu, nasıl hissediyor olduğunuzun hayatınızın hangi bölümlerinin şu anda en çok etkilendiğini analiz etmektir.

Yaşam kaliteniz ve ruhsal sağlığınız cinsel işlev bozukluğunuzdan büyük ölçüde etkileniyorsa, bir cinsel terapiste başvurmak iyi bir fikirdir. Benzer şekilde, bir partnerle yakınlık eksikliği veya iletişim zorluğu en ciddi kişisel endişeniz olarak ortaya çıkıyorsa, başlangıç noktası bir cinsel terapiste başvurmanız faydalı olacaktır. 

Dr. Şengül Altınöz - Psikiyatrist & Psikoterapist
WhatsApp İletişim Hattı